Potencjał wzrostu wartości ziemi na przykładzie Osady Ostrowin

Czy warto myśleć o inwestycjach, skoro obecna sytuacja w kraju oraz wojna za wschodnia granicą budzi wielki niepokój? Raty kredytów wzrosły, banki nie udzielają już tak chętnie nowych kredytów, a w sklepach ceny ciągle rosną– czy to jest właściwy czas na inwestowanie?

Kiedy sytuacja w kraju i na świecie jest niepewna, a nasza rzeczywistość ulega przedefiniowaniu i  większość czeka na ustabilizowanie się tejże sytuacji- teraz jest właśnie idealny czas na inwestycje!

Kluczowy jest dobór inwestycji, którą będzie charakteryzował odpowiedni potencjał wzrostu.

Idealnym rozwiązaniem na czasy niepewności jest zakup gruntu.

Powodów dla których warto zainwestować w ziemię jest mnóstwo:

1. Bezpieczeństwo- ziemi nie da się ukraść, a prawo własności jest zabezpieczone aktem notarialnym  i wpisem do księgi wieczystej.

2. Zysk- wartość gruntów rośnie stabilnie i szybko, inwestycja w ziemię zabezpiecza majątek naszej rodziny. Zabezpiecz się przed szalejącą inflacją.

3. Dostępność- ziemi nie da się wyprodukować, a jej dostępność w atrakcyjnych lokalizacjach maleje.

4. Doskonała lokata- grunt możemy pozostawić bez opieki na lata, sprzedając go w dowolnym momencie, możemy uniknąć podatku dochodowego.

5. Akceleratory- wzrost wartości jest przyspieszony na skutek postępującej inwestycji w osadzie takich jak doprowadzanie mediów, urządzanie dojazdów, budowa pierwszych domów.

6. Potrzeby rodziny- posiadaną działkę możemy zagospodarować w celach mieszkaniowych lub rekreacyjnych, powstały budynek możemy też wynajmować.

To tyle jeśli chodzi o teorię. Ale jak to wygląda w praktyce? Niestety nie dotarłem do wiarygodnych danych, które przedstawiałyby dynamikę wzrostu cen działek budowlanych. Na pewno nie jest to łatwo zbadać i uśrednić, ponieważ zupełnie inną cenę będzie miała działka w centrum Warszawy a inną działka w nieatrakcyjnej mieszkaniowo i wypoczynkowo  małej miejscowości. Pewne przybliżenie tematu daje nam GUS, który publikuje średnie ceny gruntów rolnych na potrzeby banków, które udzielają kredytów dla rolników.

Ostatni odczyt z powyższej tabeli pochodzi z raportu za IV kwartał roku 2021 z średnią ceną w wysokości 52 316 zł/ha. Jeszcze nie został opublikowany raport za IV kwartał roku 2022. Z dokładnymi danymi od GUS można się zapoznać pod poniższym linkiem:

https://www.gov.pl/web/arimr/srednie-ceny-gruntow-wg-gus

Powyższy wzrost wartości ziemi jest bardzo okazały jednak możemy celować w znacznie wyższe zyski odpowiednio wybierając inwestycję. Poniżej pokażę jak to wyglądało na „żywym organizmie” w przypadku sprzedaży działek budowlanych w Osadzie Ostrowin.

W roku 2019 ruszyła strona www.lokatymazurskie.pl z pierwszą ofertą „Osada Ostrowin”. Są to działki położone przy lesie państwowym na krańcu średniej wielkości wsi w gminie Ostróda. Działki były i są budowlane zgodnie z planem miejscowym, były nieuzbrojone, nie zagospodarowane (porośnięte samosiewkami). Pierwsze 3 działki z Osady Ostrowin zostały sprzedane dnia 20.08.2019r. w cenach odpowiednio 13,94 zł/m2, 13,94 zł/m2 i 14,05 zł/m2.

Sprzedaż działek ruszyła pełną parą, a właściciel nieruchomości systematycznie zwiększał cenę pozostałych w sprzedaży działek w Osadzie Ostrowin. Dokładnie dnia 27.09.2021r. została sprzedana 47 i 48 działka z Osady każda w cenie dokładnie 39 zł/m2. Po tym zdarzeniu właściciel pozostałych 12 działek drastycznie podbił cenę ofertową do 82 zł/m2, która okazała się zbyt wysoka, sprzedaż działek została wstrzymana.

Biorąc pod uwagę powyższe wzrost wartości działek w Osadzie Ostrowin w okresie od 20.08.2019r. do 27.09.2021r. wyniósł aż 279% !!!

Jakich zysków mogą się spodziewać szczęśliwi posiadacze działek w Osadzie Ostrowin w kolejnych latach. Oczywiście przyszłość jest nieodgadniona niemniej prognozy są bardzo korzystne. Pominę tutaj kwestię makroekonomiczne jak galopująca inflacja przy której ciężko by cokolwiek taniało a skupię się na kwestiach lokalnych związanych z rozwojem i urbanizacją Osady Ostrowin. Otóż gmina Ostróda jest w trakcie doprowadzenia wodociągu i kanalizacji do Osady a finalizacja przedsięwzięcia jest zaplanowana na 2023-2024r. Ponadto duża część osób, które zakupiły działki nie zrobiły tego z pobudek finansowych. Kupiły działkę, na której wybudują swój dom mieszkalny lub rekreacyjny i czekają z rozpoczęciem budowy do momentu doprowadzenia sieci uzbrojenia terenu. Jestem przekonany, że w niedługim czasie urbanizacja osiedla gwałtownie przyśpieszy co będzie miało niewątpliwy wpływ na wzrost wartości działek.

W powyższym artykule skupiłem się na wzroście wartości nieruchomości.

Przyszli inwestorzy powinni mieć świadomość, że inwestycje w ziemię daję szansę na duży i stabilny zysk w perspektywie długoterminowe. Chyba najlepszym tego przykładem będzie przytoczenie poniższych danych: w ciągu 25 lat ceny wszystkich nieruchomości wzrosły w Polsce o ponad 535%, ceny złota o 622%, indeks notowań giełdowych WIG wzrósł o 935%, za to ziemia zyskała na wartości aż……2120%! W tych niestabilnych czasach warto przynajmniej w zakresie inwestycji podjąć pewną decyzję i postawić na stabilne produkty.